Magelungen Gymnasium Danvikstull

30 januari

Vi har blivit med influencer

Vi måste ju vara där ungdomarna är! sa yrkesläraren Camilla på ett möte. Ja, och var kan de vara? På TikTok förstås! När vi frågade de som följer oss på sociala medier, visade det sig att två tredjedelar också använder…

Läs hela inlägget

20 november

Nytt IMA-program med E-sport på schemat!

Nu händer det grejer hos oss. Vi kan stolt presentera ett nytt individuellt alternativ: Med E-sport! Vi tänker oss sökande som gillar gaming men inte har uppnått målen för behörighet till ett nationellt program. Här kan man ändå starta med…

Läs hela inlägget

18 oktober

Vad är fusk?

I och med att artificiell intelligens, AI, är här, har frågan om fusk aktualiserats på en ny nivå. Det är förstås mycket tråkigt då vi ju hellre pratar om lärande, men här kommer en guide över hur vi ser på…

Läs hela inlägget

12 september

Försvunnet inlägg

Vi som var så stolta över Skolinspektionens kvalitetsgranskning av vår skola, upptäckte att just det blogginlägget försvunnit i cyberspace. Tråkigt, men sant. Vi är fortfarande stolta och sammanfattar rapporten helt kort. Skolinspektionen bedömer att kvalitetskriterierna uppfylls vid Magelungens Gymnasium Danvikstull…

Läs hela inlägget

25 augusti

Ett år som rektor

Det allra första rektorsåret har passerat för Jenny Berg. Vi tar tempen på känslan inför läsåret 2023/2024. Vad har varit den största skillnaden mellan att vara biträdande rektor och rektor? - Nu har jag hela ansvaret för alla, en känsla…

Läs hela inlägget

13 juni

Tack, elevrådet och alla klassråd

"Skolväsendet vilar på demokratins grund." Så lyder läroplanens första ord. Skolan har ett tydligt uppdrag om värdegrunder och om elevinflytande. På vår skola arbetar vi både med klass- och elevråd två gånger i månaden. Synpunkter kommer in, stöts och blöts.…

Läs hela inlägget

24 mars

Ett stort tack till alla handledare!

Allra första gången man ska ut på APL (ArbetsPlatsförlagt Lärande) kan det vara väldigt pirrigt. Nästa vecka gör våra elever i årskurs 1 på Barn- och fritidsprogrammet de sista dagarna på första praktiken. Några gör den på förskolan, andra på…

Läs hela inlägget

28 november

- Min dröm är att bli rektor 

Det som vi dagligen hör om på nyheterna – utsatta områden och gängkriminalitet – har varit en del av Olofs liv. Vid femton års ålder stod han vid ett vägskäl. Hans val ledde till vår skola åren 2015-2018. Olof och…

Läs hela inlägget

17 november

- Det är roligt att vara vuxen

I våras sprang Emelie ut från Danvik Centers trappa mot den ljusnande framtid, med en yrkesexamen i handen. Hur blev det? Läraren Lena Tallberg åker till Jensens förskola på Östermalm och möter en ung kvinna som tagit ett stort vuxenkliv.…

Läs hela inlägget

10 oktober

Säg det med 100 ord!

Minns ni filmen The Breakfast Club från 1985, om fem gymnasieungdomar som får kvarsittning en lördag då de i biblioteket ska reflektera över varför just de blivit kallade? Samma tema återkommer i Hur vi försvinner, Dramatens föreställning för unga (spelas…

Läs hela inlägget

26 augusti

Snart är det val!

Det är inte bara val till riksdag, region och kommun, den 11 september - det är ju också skolval. På Magelungen gymnasium Danvikstull äger det rum onsdagen den 7 september. En del elever är över 18 och kommer alltså att…

Läs hela inlägget

14 juni

Sommarlov även för elevrådet

Nu är det dags att sammanfatta läsårets klass- och elevrådsarbete. Fokus har främst legat på studiero och arbetsmiljö. Elever på skolan har vänt sig till specialpedagogen som också är arbetsmiljöansvarig med önskemålet rejäla tassar på stolar. Många har stört sig…

Läs hela inlägget

25 april

"I trean nu är det sex elever som redan har jobb!"

Barn- och fritidsprogrammet och yrkesintroduktion hos oss är yrkesprogram som inriktas på arbete som barnskötare efter gymnasiet. Nyckelordet stavas APL - ArbetsPlatsförlagt Lärande. Vi reder ut vad det innebär. Peter Eckerström och Michaela Wide har olika roller i APL-arbetet. Peter är…

Läs hela inlägget

8 april

När våren tvekar

”Ja visst gör det ont när knoppar brister. Varför skulle annars våren tveka?” Ute yr snön, och vi tänker att Karin Boye har rätt. Men i klassrummen är våren i full gång! Ett tema för tvåorna har under läsåret varit…

Läs hela inlägget

21 mars

Livet efter gymnasiet

Vad gör du nuförtiden? Vad jobbar du med? Vi ringde sju elever som har gått på vår skola. Här är deras rapporter. Emil: "Till en början jobbade jag med funktionsvarierade ungdomar, men nu 2,5 år efter studenten jobbar jag som…

Läs hela inlägget

14 januari

Vårt yngsta program: Yrkesingången

I det förra blogginlägget kunde man läsa om det individuella alternativet, IMA. Sedan höstterminen 2021 har vi ett nytt, besläktat program: Yrkesingången. Vad skulle ni säga är den största skillnaden mellan IMA och Yrkesingången, Camilla Lindgren och Tuula Torro, som…

Läs hela inlägget

1 december

"Vi reparerar och förändrar bilden av skola"

Vad utmärker programmet Individuellt alternativ hos oss, Loredana Ciambriello, specialpedagog? - Om man önskar en skräddarsydd upplagd pedagogisk undervisning och plan för studierna, ska man gå här. Vi jobbar tätt, i team och runt elever. Specialpedagog, studie- och yrkesvägledare samt…

Läs hela inlägget

24 november

Skol-lycka!

Vad blir man lycklig av en vanlig onsdag i november? Jo, att titta på filmen som Skola24 spelat in om oss. Jenny Berg, biträdande rektor och lärare, intervjuas medan kameran fångar våra lokaler och skolmiljön. Små gymnasieskolor behövs också, är…

Läs hela inlägget

27 oktober

Allt ljus på problematisk skolfrånvaro

Närvaro har länge varit ett fokusområde för oss inom Magelungen. Jenny Berg, biträdande rektor och lärare, är  engagerad i ett Erasmus-projekt om problematisk skolfrånvaro. Hur hamnade du där? - Magelungen fick en inbjudan av statliga Specialpedagogiska myndigheten om att vara…

Läs hela inlägget

15 september

Studiero?

Ingen har väl undgått att det är full fart i skolan igen! Förutom allt det vanliga, har vi på Magelungen gymnasium Danvikstull bestämt oss för ett utvecklingsområde under höstterminen: studiero. Vi har märkt att upplevelsen av studiero i ett klassrum…

Läs hela inlägget

18 juni

En skola värd att komma till

Några ord från Helene Degerfeldt, rektor, nu när sommaren prunkar som mest och fotbollar rullar: En bra skola har en bra skolnärvaro. Så enkelt och så svårt är det. I rätt många år fick vi som jobbar på skolan arbeta,…

Läs hela inlägget

27 maj

Elevrådet detta märkliga läsår

En viktig del av värdegrundsarbetet i skolan handlar om demokrati. Ett sätt att göra det är genom klassråd och elevråd. Det arbetet, läsåret 2020-2021, drog igång den 11 november 2020, med möten varannan vecka och klassråd däremellan, så att alla…

Läs hela inlägget

18 maj

Skolinspektionen var här

Att pandemin har krävt stora ansträngningar för skolan har väl inte undgått någon. I och med det behövde Skolinspektionen göra en framåtsyftande granskning utifrån tre frågor och därefter presentera rekommendationer för förbättring. Mötet skedde på distans, och med på det…

Läs hela inlägget

23 april

Ut i naturen!

Att vara ute i naturen har återigen blivit det stora folknöjet i och med pandemin. När man går gymnasiet hos oss ingår ämnet naturguidning i årskurs tre, då eleverna utvecklar förmågan att organisera och planera olika aktiviteter i naturmiljöer för…

Läs hela inlägget

22 mars

Vad säger de om skolan på tv?

"Kanske har ni hört vad som sägs på TV nu? Att ni skulle vara en förlorad skolgeneration? Inget kan vara mera fel!" Det skriver Helene Degerfelt, rektor, till eleverna och pekar på deras träning i föränderlighet: "Jag skulle säga att…

Läs hela inlägget

25 februari

Coronasäkra sportlovstips

Vad kan man göra på sportlovet i dessa coronatider? Självklart kan man ta sig till en slalombacke eller en skridskobana, men vi har hittat fem alternativ för en varierande vecka. 1. Besök en 4h-gård och umgås med djur. Här hittar…

Läs hela inlägget

19 februari

Skriv under för fortsatta resurser

Föräldrar till barn med särskilda behov i skolan har startat en namninsamling då Stockholms utbildningsnämnd ämnar strypa ersättningarna till resursskolor. Nu har även psykologer och läkare i hälso- och sjukvården gått in för att ge sitt perspektiv på den föreslagna…

Läs hela inlägget

28 januari

Fråga studievägledaren!

Du kanske har hört om vår skola och behöver svar på några praktiska frågor. Liselott Uddsäter är studie- och yrkesvägledare på Magelungen gymnasium Danvikstull. 1. Hur ansöker man till skolan? - Det är viktigt att du tar kontakt med oss…

Läs hela inlägget

18 januari

Hur funkar det på Magelungen Gymnasium Danvikstull?

Välkomna, studievägledare och andra intresserade! Vad? Ett digitalt öppet hus där vi informerar om våra utbildningar för elever som behöver lite mer. Hur? Via zoom-länken nedan. Det kommer att finnas möjlighet att ställa frågor både till elever och personal. När?…

Läs hela inlägget

18 december

Tålamod!

Tålamod, det är årets ord på skolan. Tålamod med restriktioner, tålamod med teknik som strular i fjärrundervisningen och tålamod i väntan på ljusningen i coronamörkret. Snart kommer nyordslistan från Institutet för språk och folkminnen, och där finns inte tålamod med…

Läs hela inlägget

6 december

Julpyssel - i grevens tid!

I kursen pedagogiskt ledarskap på Barn- och fritidsprogrammet jobbar tvåorna med det centrala innehållet ”Ledarskap och organisationer utifrån olika teorier”. Efter teoripass och grupparbeten med fördjupning i olika pedagogiska läror, var det uppskattat att få arbeta konkret med Reggio Emilias,…

Läs hela inlägget

24 november

Så tänker vi kring smittspridning

Vi på Magelungen Gymnasium Danvikstull följer förstås händelseutvecklingen och aktuella restriktioner för att bromsa smittspridningen. Nytt är att ettorna nu har fjärrundervisning på måndagar. Tvåor och treor har sedan terminsstart haft fjärrundervisning fredagar respektive tisdagar. På sikt ska även elever…

Läs hela inlägget

6 november

Hej Yrkesingången!

Breaking news! Nu kan vi erbjuda en ny variant på yrkesintroduktion! I flera år har vi haft en stor efterfrågan på platser inom våra barn- och fritidsutbildningar med specialpedagogiskt stöd. Detta har medfört att många sökande har blivit utan plats.…

Läs hela inlägget

13 oktober

Så mustar vi

I dessa äppeltider är det lätt att tänka på must. För Magelungen handlar Must sen 2014 om skolutveckling; Must som i Meningsfullt, Utvecklande, Stimulerande och Tryggt lärande. Hos oss på gymnasiet i Danvikstull är det Michaela Wide, yrkeslärare i pedagogiska…

Läs hela inlägget

20 april

Välkomna till öppet hus

Vi behöver tyvärr ställa in det ordinarie öppna huset, som var planerat till onsdag 22 april klockan 16-18:30. Detta gör vi med anledning av rådande situation med Covid – 19. Den som vill får hemskt gärna titta på vår videolänk…

Läs hela inlägget

13 mars

Veckan som har gått

Visst känns det som att veckorna springer förbi samtidigt som det blir allt ljusare ute? I det här inlägget kan du läsa om vad som har hänt hos oss sen sist och även lite om det omtalade coronaviruset. Det har…

Läs hela inlägget

21 februari

Rasterna hos oss

Hur långa är rasterna och vad kan en hitta på hos oss då det är dags för rast? I det här blogginlägget kommer du att kunna läsa om rasterna hos oss på Danvikstull. Inledningsvis kan sägas att just rastaktiviteter är…

Läs hela inlägget

7 februari

Likabehandlingsarbetet på vår skola

I veckan har eleverna fått ta del av skolans Plan mot diskriminering och kränkande behandling, elevversionen (klicka här för att se planen i sin helhet). Planen beskriver inledningsvis vad diskriminering, trakasserier, kränkande behandling och mobbning är för något. Därefter beskrivs…

Läs hela inlägget

10 januari

Vårterminen 2020

Nu är glada julen slut och julegranen kastas ut, men istället har vi nu till slut en vårtermin snabb som ett spjut. Ja, vi är nog många i skolvärlden som åtminstone upplevelsemässigt kan intyga att vårterminen går snabbare än höstterminen.…

Läs hela inlägget

13 december

Snart är det jul!

Några jobbar idogt för att hinna färdigt med de uppgifter som hör till höstterminen. Andra jobbar lika idogt med att uppdatera elevernas matriser, och så finns det de som räknar ner dagarna fram till jullovet. Oavsett vilken kategori du tillhör…

Läs hela inlägget

28 november

Hur laddad är du?

Ovanstående fråga är ingen jag får när jag på morgonen ska ta mig an mina arbetsuppgifter. Däremot är det en fråga våra elever kan få vid lektionsstart. Under en föreläsning i våras fick vi se exempel på hur batterier kunde…

Läs hela inlägget

15 november

Prep-IMA

På vår skola arbetar vi aktivt och på flera olika sätt för att ständigt nå högre måluppfyllelse. Vi erbjuder exempelvis olika former av extra studier i form av Pluggcafé, Studiestuga och Självstudier. Årets nyhet på den här fronten heter Prep-IMA,…

Läs hela inlägget

17 oktober

Om att skapa en hel närvarokultur

I fem år har skolan funnits. Lika länge har vi kämpat i motvind mot ett monster som kallas för ”låg skolnärvaro”. Vi har ägnat timmar åt att diskutera om inte bot, så i alla fall lindring. Hur kan vi göra…

Läs hela inlägget

3 oktober

Elevrådet i vår skola

Idag är det en viktig dag för det är onsdag, och varje onsdag är det antingen klassråd eller elevråd. På klassråden träffas mentorsgrupperna och tar upp sådant som eleverna tycker är viktigt vad gäller exempelvis arbetsmiljö och elevinflytande. Varje mentorsgrupp…

Läs hela inlägget

20 september

Vad och vilka är EHT?

EHT är en förkortning för elevhälsoteam. När detta nu är utrett uppstår kanske fler frågetecken? Vad är ett elevhälsoteam, och vilka är egentligen en del av Magelungen gymnasium Danvikstulls elevhälsoteam? I detta blogginlägg ska du få läsa om personerna som…

Läs hela inlägget

5 september

Arbetsplatsförlagt lärande (APL)

Tider och perioder I alla yrkesprogram ska det ingå minst 15 veckor APL på heltid. Vi har istället valt att lägga ut 16 veckor med APL fast då med lite kortare dagar (6,5 h inklusive rast). Tiden för APL ingår…

Läs hela inlägget

23 augusti

Äntligen hösttermin

Sommarlov och semester är verkligen underbart. Vi är många som har uppskattat sovmorgnar, salta dopp, glass i stora lass och att hinna umgås ordentligt med nära och kära. Många är vi också som har hunnit ladda våra mentala batterier och…

Läs hela inlägget

18 juni

Rektorns tal till personalen

Som man brukar säga: om jag vetat hur jobbigt det skulle bli så skulle jag aldrig….Men det visste jag inte då så vi startade skolan som skulle ge samhället flera fina barnskötare och flera elever med betyg och kunskaper som…

Läs hela inlägget

13 juni

Rektorns tal till årets studenter

Ni har varit allt möjligt. Till exempel har ni varit mycket jobbiga! Vi har sett konflikter, sura miner, skolk, sena inlämningar och…..listan kan göras lång. Ni har också varit alldeles, alldeles underbara! Ni tar nu steget in i skolans historia…

Läs hela inlägget

17 maj

Våra elever slutar aldrig att imponera!

Som en del av den praktiska delen av Gymnasiearbetet ska våra barn- och fritidselever, BF3, visa upp sina yrkeskunskaper genom att visa att de har förmågan att leda, instruera och inspirera barn i olika åldrar med olika behov. Vi fick…

Läs hela inlägget

15 maj

Pluggcafé

För fyra år sedan startade det som förra året fick namnet pluggcafé. Här kan elever plugga tillsammans, plugga extra och plugga i kapp. Varje måndagseftermiddag finns pluggcaféet tillgängligt för de som vill och eller behöver lite extra tid för, eller…

Läs hela inlägget

30 april

Mösspåtagning

Idag var det dags för mösspåtagning för våra BF3:or. Det är alltid speciellt att se eleverna iklädda studentmössor. Senare i juni är känslorna ofta mer tudelade. Å ena sidan är vi stolta och glada över våra studenters utveckling, men å…

Läs hela inlägget

12 april

Varmt välkomna till Öppet hus!

Nu är det snart dags för Öppet hus här hos oss på Magelungen Gymnasium Danvikstull. Vårt öppna hus inleds med lite fika och mingel. Därefter får ni veta mer om skolan och våra olika utbildningsalternativ. Mycket kortfattat erbjuder vi en…

Läs hela inlägget

22 februari

Torsdagsklubben

Vad är egentligen Torsdagsklubben för något? Är det en exklusiv klubb dit bara vissa utvalda är välkomna och där allt sker bakom stängda dörrar? Svaret på den frågan är verkligen nej. Den här klubben är förvisso unik och fin på…

Läs hela inlägget

7 februari

Lektionsstruktur – så gör vi i Danvikstull

Vi har en särskild struktur för våra lektioner. Förhoppningsvis kommer det här inlägget tydliggöra vad vi menar med det. Enkelt uttryckt vill vi tydliggöra lektionsinnehåll. Förhoppningen är att våra elever ska lägga mer energi och arbetsminne på skoluppgifter, och mindre…

Läs hela inlägget

15 januari

Vad är vi för skola?

Vad roligt att just du har hittat till Magelungen Gymnasium Danvikstulls blogg. Besöker du bloggen för att du är intresserad av att veta mer om vår skola? Kanske är du en ungdom, vårdnadshavare, lärare eller studie-och yrkesvägledare. Oavsett vem du…

Läs hela inlägget