Magelungen Gymnasium Danvikstull

20 april

Välkomna till öppet hus

Vi behöver tyvärr ställa in det ordinarie öppna huset, som var planerat till onsdag 22 april klockan 16-18:30. Detta gör vi med anledning av rådande situation med Covid – 19. Den som vill får hemskt gärna titta på vår videolänk…

Läs hela inlägget

13 mars

Veckan som har gått

Visst känns det som att veckorna springer förbi samtidigt som det blir allt ljusare ute? I det här inlägget kan du läsa om vad som har hänt hos oss sen sist och även lite om det omtalade coronaviruset. Det har…

Läs hela inlägget

21 februari

Rasterna hos oss

Hur långa är rasterna och vad kan en hitta på hos oss då det är dags för rast? I det här blogginlägget kommer du att kunna läsa om rasterna hos oss på Danvikstull. Inledningsvis kan sägas att just rastaktiviteter är…

Läs hela inlägget

7 februari

Likabehandlingsarbetet på vår skola

I veckan har eleverna fått ta del av skolans Plan mot diskriminering och kränkande behandling, elevversionen (klicka här för att se planen i sin helhet). Planen beskriver inledningsvis vad diskriminering, trakasserier, kränkande behandling och mobbning är för något. Därefter beskrivs…

Läs hela inlägget

10 januari

Vårterminen 2020

Nu är glada julen slut och julegranen kastas ut, men istället har vi nu till slut en vårtermin snabb som ett spjut. Ja, vi är nog många i skolvärlden som åtminstone upplevelsemässigt kan intyga att vårterminen går snabbare än höstterminen.…

Läs hela inlägget

13 december

Snart är det jul!

Några jobbar idogt för att hinna färdigt med de uppgifter som hör till höstterminen. Andra jobbar lika idogt med att uppdatera elevernas matriser, och så finns det de som räknar ner dagarna fram till jullovet. Oavsett vilken kategori du tillhör…

Läs hela inlägget

28 november

Hur laddad är du?

Ovanstående fråga är ingen jag får när jag på morgonen ska ta mig an mina arbetsuppgifter. Däremot är det en fråga våra elever kan få vid lektionsstart. Under en föreläsning i våras fick vi se exempel på hur batterier kunde…

Läs hela inlägget

15 november

Prep-IMA

På vår skola arbetar vi aktivt och på flera olika sätt för att ständigt nå högre måluppfyllelse. Vi erbjuder exempelvis olika former av extra studier i form av Pluggcafé, Studiestuga och Självstudier. Årets nyhet på den här fronten heter Prep-IMA,…

Läs hela inlägget

17 oktober

Om att skapa en hel närvarokultur

I fem år har skolan funnits. Lika länge har vi kämpat i motvind mot ett monster som kallas för ”låg skolnärvaro”. Vi har ägnat timmar åt att diskutera om inte bot, så i alla fall lindring. Hur kan vi göra…

Läs hela inlägget

3 oktober

Elevrådet i vår skola

Idag är det en viktig dag för det är onsdag, och varje onsdag är det antingen klassråd eller elevråd. På klassråden träffas mentorsgrupperna och tar upp sådant som eleverna tycker är viktigt vad gäller exempelvis arbetsmiljö och elevinflytande. Varje mentorsgrupp…

Läs hela inlägget

20 september

Vad och vilka är EHT?

EHT är en förkortning för elevhälsoteam. När detta nu är utrett uppstår kanske fler frågetecken? Vad är ett elevhälsoteam, och vilka är egentligen en del av Magelungen gymnasium Danvikstulls elevhälsoteam? I detta blogginlägg ska du få läsa om personerna som…

Läs hela inlägget

5 september

Arbetsplatsförlagt lärande (APL)

Tider och perioder I alla yrkesprogram ska det ingå minst 15 veckor APL på heltid. Vi har istället valt att lägga ut 16 veckor med APL fast då med lite kortare dagar (6,5 h inklusive rast). Tiden för APL ingår…

Läs hela inlägget

23 augusti

Äntligen hösttermin

Sommarlov och semester är verkligen underbart. Vi är många som har uppskattat sovmorgnar, salta dopp, glass i stora lass och att hinna umgås ordentligt med nära och kära. Många är vi också som har hunnit ladda våra mentala batterier och…

Läs hela inlägget

18 juni

Rektorns tal till personalen

Som man brukar säga: om jag vetat hur jobbigt det skulle bli så skulle jag aldrig….Men det visste jag inte då så vi startade skolan som skulle ge samhället flera fina barnskötare och flera elever med betyg och kunskaper som…

Läs hela inlägget

13 juni

Rektorns tal till årets studenter

Ni har varit allt möjligt. Till exempel har ni varit mycket jobbiga! Vi har sett konflikter, sura miner, skolk, sena inlämningar och…..listan kan göras lång. Ni har också varit alldeles, alldeles underbara! Ni tar nu steget in i skolans historia…

Läs hela inlägget

17 maj

Våra elever slutar aldrig att imponera!

Som en del av den praktiska delen av Gymnasiearbetet ska våra barn- och fritidselever, BF3, visa upp sina yrkeskunskaper genom att visa att de har förmågan att leda, instruera och inspirera barn i olika åldrar med olika behov. Vi fick…

Läs hela inlägget

15 maj

Pluggcafé

För fyra år sedan startade det som förra året fick namnet pluggcafé. Här kan elever plugga tillsammans, plugga extra och plugga i kapp. Varje måndagseftermiddag finns pluggcaféet tillgängligt för de som vill och eller behöver lite extra tid för, eller…

Läs hela inlägget

30 april

Mösspåtagning

Idag var det dags för mösspåtagning för våra BF3:or. Det är alltid speciellt att se eleverna iklädda studentmössor. Senare i juni är känslorna ofta mer tudelade. Å ena sidan är vi stolta och glada över våra studenters utveckling, men å…

Läs hela inlägget

12 april

Varmt välkomna till Öppet hus!

Nu är det snart dags för Öppet hus här hos oss på Magelungen Gymnasium Danvikstull. Vårt öppna hus inleds med lite fika och mingel. Därefter får ni veta mer om skolan och våra olika utbildningsalternativ. Mycket kortfattat erbjuder vi en…

Läs hela inlägget

22 februari

Torsdagsklubben

Vad är egentligen Torsdagsklubben för något? Är det en exklusiv klubb dit bara vissa utvalda är välkomna och där allt sker bakom stängda dörrar? Svaret på den frågan är verkligen nej. Den här klubben är förvisso unik och fin på…

Läs hela inlägget

7 februari

Lektionsstruktur – så gör vi i Danvikstull

Vi har en särskild struktur för våra lektioner. Förhoppningsvis kommer det här inlägget tydliggöra vad vi menar med det. Enkelt uttryckt vill vi tydliggöra lektionsinnehåll. Förhoppningen är att våra elever ska lägga mer energi och arbetsminne på skoluppgifter, och mindre…

Läs hela inlägget

17 januari

Varmt välkomna till Öppet hus!

Nu är det snart dags för Öppet hus här hos oss på Magelungen Gymnasium Danvikstull. Vårt öppna hus inleds med lite fika och mingel. Därefter får ni veta mer om skolan och våra olika utbildningsalternativ. Mycket kortfattat erbjuder vi en…

Läs hela inlägget

15 januari

Vad är vi för skola?

Vad roligt att just du har hittat till Magelungen Gymnasium Danvikstulls blogg. Besöker du bloggen för att du är intresserad av att veta mer om vår skola? Kanske är du en ungdom, vårdnadshavare, lärare eller studie-och yrkesvägledare. Oavsett vem du…

Läs hela inlägget