Magelungen Gymnasium Danvikstull

23 augusti

Äntligen hösttermin

Sommarlov och semester är verkligen underbart. Vi är många som har uppskattat sovmorgnar, salta dopp, glass i stora lass och att hinna umgås ordentligt med nära och kära. Många är vi också som har hunnit ladda våra mentala batterier och…

Läs hela inlägget

18 juni

Rektorns tal till personalen

Som man brukar säga: om jag vetat hur jobbigt det skulle bli så skulle jag aldrig….Men det visste jag inte då så vi startade skolan som skulle ge samhället flera fina barnskötare och flera elever med betyg och kunskaper som…

Läs hela inlägget

13 juni

Rektorns tal till årets studenter

Ni har varit allt möjligt. Till exempel har ni varit mycket jobbiga! Vi har sett konflikter, sura miner, skolk, sena inlämningar och…..listan kan göras lång. Ni har också varit alldeles, alldeles underbara! Ni tar nu steget in i skolans historia…

Läs hela inlägget

17 maj

Våra elever slutar aldrig att imponera!

Som en del av den praktiska delen av Gymnasiearbetet ska våra barn- och fritidselever, BF3, visa upp sina yrkeskunskaper genom att visa att de har förmågan att leda, instruera och inspirera barn i olika åldrar med olika behov. Vi fick…

Läs hela inlägget

15 maj

Pluggcafé

För fyra år sedan startade det som förra året fick namnet pluggcafé. Här kan elever plugga tillsammans, plugga extra och plugga i kapp. Varje måndagseftermiddag finns pluggcaféet tillgängligt för de som vill och eller behöver lite extra tid för, eller…

Läs hela inlägget

30 april

Mösspåtagning

Idag var det dags för mösspåtagning för våra BF3:or. Det är alltid speciellt att se eleverna iklädda studentmössor. Senare i juni är känslorna ofta mer tudelade. Å ena sidan är vi stolta och glada över våra studenters utveckling, men å…

Läs hela inlägget

12 april

Varmt välkomna till Öppet hus!

Nu är det snart dags för Öppet hus här hos oss på Magelungen Gymnasium Danvikstull. Vårt öppna hus inleds med lite fika och mingel. Därefter får ni veta mer om skolan och våra olika utbildningsalternativ. Mycket kortfattat erbjuder vi en…

Läs hela inlägget

22 februari

Torsdagsklubben

Vad är egentligen Torsdagsklubben för något? Är det en exklusiv klubb dit bara vissa utvalda är välkomna och där allt sker bakom stängda dörrar? Svaret på den frågan är verkligen nej. Den här klubben är förvisso unik och fin på…

Läs hela inlägget

7 februari

Lektionsstruktur – så gör vi i Danvikstull

Vi har en särskild struktur för våra lektioner. Förhoppningsvis kommer det här inlägget tydliggöra vad vi menar med det. Enkelt uttryckt vill vi tydliggöra lektionsinnehåll. Förhoppningen är att våra elever ska lägga mer energi och arbetsminne på skoluppgifter, och mindre…

Läs hela inlägget

17 januari

Varmt välkomna till Öppet hus!

Nu är det snart dags för Öppet hus här hos oss på Magelungen Gymnasium Danvikstull. Vårt öppna hus inleds med lite fika och mingel. Därefter får ni veta mer om skolan och våra olika utbildningsalternativ. Mycket kortfattat erbjuder vi en…

Läs hela inlägget

15 januari

Vad är vi för skola?

Vad roligt att just du har hittat till Magelungen Gymnasium Danvikstulls blogg. Besöker du bloggen för att du är intresserad av att veta mer om vår skola? Kanske är du en ungdom, vårdnadshavare, lärare eller studie-och yrkesvägledare. Oavsett vem du…

Läs hela inlägget